Yazı ve Makaleler

2024 Fatura Kesme Sınırı Kaç TL Oldu?

11 Oca 2024, Perşembe

Ülkemizde elektronik belgelere geçişi hızlandırmak ve kâğıt kullanımını en aza indirmek için e-belge uygulamaları kullanılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı ise elektronik belgelerin kullanımıyla ilgili sınırları belirliyor. Bu kapsamda Türkiye’deki vergi mükellefleri için belirli bir kâğıt fatura düzenleme sınırı bulunuyor. Söz konusu sınır ise her yıl güncelleniyor. Eğer vergi mükellefiyseniz bu konu ile ilgili bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Bu doğrultuda sizin için “Kâğıt fatura düzenleme sınırı nedir, kâğıt fatura kesme sınırı 2024 yılı için ne kadardır, fatura kesme limitini aşan tutarlar için hangi yol izlenir?” gibi çeşitli sorulara cevap verdik.

Fatura Kesme Sınırı Nedir?

Fatura kesme sınırı, fatura düzenleme yetkisine sahip olan mükelleflerin, fiziksel olarak kağıt fatura düzenleyebilecekleri maksimum tutarı belirtir. Belirlenen sınırın altında kalan tutarlar için müşterinin talebi olmadığı sürece fatura kesme zorunluluğu bulunmuyor ve yazar kasa fişi kesmek yeterli oluyor. Bundan dolayı uygulama, yazar kasa fiş limiti olarak da biliniyor. Yürürlükteki bu uygulama, belirli bir miktardan daha fazla satış yapan mükelleflerin ticari faaliyetlerinin faturalar üzerinden takip edilmesini sağlıyor.

Ayrıca mükelleflerin elektronik belge kullanımını yaygınlaştırmak ve ticari faaliyet takibini kolaylaştırmak adına bu faturaların dijital ortamda kesilmesi de zorunlu tutuluyor. Dolayısıyla bu uygulama, kâğıt fatura kesme sınırı adıyla da karşımıza çıkabiliyor. Peki, kâğıt fatura düzenleme sınırı 2024 yılı için kaç TL olarak belirlendi?

2024’te Fatura Kesme Sınırı

Fatura kesme limiti 2024 yılı için 6.900 TL olarak belirlendi. Bu tutar, her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı çatısı altında, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirleniyor. Belirlenen tutar ise biten yılın son günlerinde bir tebliğ ile Resmî Gazete’de yayımlanıyor.

2024 fatura kesme limiti ile ilgili düzenleme, 556 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği kapsamında yapıldı. 6.900 TL’lik fatura düzenleme tutarı ise 30 Aralık 2023 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğin ekli listesindeki “Fatura kullanma mecburiyeti” başlığı altında yer alıyor.

Fatura kesme limiti konusunda bir başka detay da başta kuyumcular olmak üzere kıymetli maden ve taş satışı yapan mükelleflerle ilgili. 514 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile kuyumculuk, sarraflık ve mücevheratçılık gibi işlenmiş kıymetli maden ve kıymetli taş alım satımı yapanlar için fatura kesme sınırının, mevcut sınırın 3 katı olması kararlaştırılmıştı. 2020 yılında yürürlüğe giren bu uygulama, günümüzde de devam ediyor. Bu nedenle kuyumculuk, sarraflık ve mücevheratçılık gibi işlerle uğraşanlar için 2024 fatura kesme limiti 20.700 TL’dir.

Fatura Kesme Sınırı Kimleri Kapsıyor?

Fatura kesme limiti uygulamasıyla ilgili herhangi bir mükellef grubu sınırlaması bulunmuyor. Fakat sınırın aşıldığı durumlarda e-Belge uygulamaları devreye giriyor. Eğer e-Fatura uygulamasına geçtiyseniz ve başka bir e-Fatura mükellefine satış yaptıysanız bu aşamada fatura kesme sınırı sizi ilgilendirmiyor. Çünkü bu durumda e-Fatura kesilmesi gerekiyor.

Ayrıca faturanın kesileceği kişinin nihai tüketici yani bireysel müşteri olması da bu noktada önemli. Özetle fatura kesme sınırı, vergi mükellefi olmayan bireysel tüketicilere ve e-Fatura mükellefi olmayan işletmelere satış yapan kişileri kapsıyor.


Fatura Kesme Sınırı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Fatura Kesme Sınırına KDV Dahil mi?

Tebliğ ile belirlenen kâğıt fatura kesme limitine KDV dahildir. Yani günlük satış tutarının KDV dahil 6.900 TL’yi geçmesi halinde fatura kesme sınırı aşılmış olur. 2024 yılının günlük fatura kesme limitinin KDV hariç tutarı, %20’lik KDV dilimine göre 5.750 TL’dir. 5.750 TL tutarındaki bir satışın %20 oranındaki KDV’si 1.150 TL olarak hesaplanır. Kâğıt fatura limiti uygulamasında da bu iki tutarın toplamı yani 6.900 TL dikkate alınır.

Fatura Kesme Sınırı Neden Arttı?

Vergi Usul Kanunu kapsamına giren tutarların tümü her yeni yıl için güncelleniyor. Bu güncellemede genellikle yeniden değerleme oranı dikkate alınıyor. Yeniden değerleme oranı, devlete yapılan vergi ve benzer ödemelerin tutarını hesaplamak için belirlenen bir orandır. Dolayısıyla bu oranla birlikte fatura kesme sınırı da yeniden hesaplanıyor ve artış gösteriyor.

Günlük satış tutarı az olan mükellefleri zorunlu fatura kesme uygulamasından muaf tutmak, e-Belge uygulamalarını yaygınlaştırmak, yüksek tutarlı ticari faaliyetlerin takibini daha kolay yapmak gibi çeşitli durumları da fatura kesme sınırının artışına sebep olarak gösterebiliriz.


Fatura Kesme Sınırını Geçen Satışlar İçin Ne Yapılır?

Fatura ile ilgili sınır tutar, resmi olarak “fatura kesme mecburiyeti” şeklinde tanımlanıyor. Çünkü bu sınırı aşmanız halinde fatura kesme mecburiyetiniz bulunuyor. Günlük KDV dahil satış tutarınız toplamda 6.900 TL’nin altında kaldığı sürece -eğer müşteriniz fatura istemezse- işlemlerinizi fatura kesmeden, sadece yazar kasa fişi ile tamamlayabilirsiniz. Sınırı geçtiğiniz takdirde müşteriniz talep etmese bile fatura kesmek zorundasınız.

Fatura kesme mecburiyeti ile ilgili asıl önemli nokta, söz konusu faturanın elektronik ortamda e-Arşiv Fatura olarak kesilme zorunluluğudur. Yani fatura kesme sınırını geçtiğiniz andan itibaren e-Fatura mükellefi olup olmamanız fark etmeksizin e-Arşiv Fatura kesme zorunluluğunuz bulunuyor.

6.900 TL Üzeri İçin e-Arşiv Fatura Zorunlu mu?

Evet, 6.900 TL üzerindeki satışlar için e-Arşiv Fatura kesmek zorunlu. Çünkü 2024 günlük fatura düzenleme limiti olan 6.900 TL, e-Arşiv Fatura kesme zorunluluğunun başladığı sınırı gösteriyor. Üstelik bu zorunluluk, e-Fatura kullanıcısı olmayan ve daha önce e-Arşiv Fatura kesmemiş olan kişileri de kapsıyor.

6.900 TL Altı İçin e-Arşiv Fatura Kesilir mi?

e-Arşiv Fatura kesme sınırı olarak belirlenen 6.900 TL, satışların faturalandırılması zorunluluğunun başladığı tutarı gösteriyor. Bu tutarın altında kalan satışlar için e-Arşiv Fatura kesmek isteğe bağlıdır. Günlük satış tutarınız 6.900 TL’nin altında kalıyorsa ve satış yaptığınız müşterileriniz fatura talep ediyorsa kâğıt fatura veya e-Arşiv Fatura düzenleyebilirsiniz.

6.900 TL Üzeri Satışlar İçin e-Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

e-Arşiv Fatura kesmenin iki temel yolu bulunuyor. GİB e-Arşiv Portal’ı veya özel entegratör yazılımlarını kullanarak e-Arşiv Fatura düzenleyebilirsiniz. Eğer henüz e-Arşiv uygulamasına geçiş yapmadıysanız ilgili faturayı GİB Portal üzerinden düzenlemeniz gerekiyor. e-Arşiv uygulamasına geçiş yapmanız halinde ise GİB Portal dışında daha pratik bir kullanıma sahip olan özel entegratör yazılımları üzerinden kolayca e-Arşiv Fatura kesebilirsiniz.

Hızlı, kolay ve pratik bir şekilde e-Arşiv Fatura kesmek için ise QNB eFinans Portal’ı kullanabilirsiniz.

QNB eFinans e-Arşiv Fatura’nın Avantajları

QNB eFinans e-Arşiv Fatura hizmetiyle elektronik belge düzenleme, saklama ve gönderme süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. İşlemlerinizi her yerden yönetme imkânı sunan QNB eFinans e-Arşiv Fatura ile sahip olabileceğiniz avantajlardan bazıları şöyledir:

  • Bulut yapısı sayesinde her zaman her yerden e-Arşiv işlemlerini yapabilme
  • Kolayca e-Arşiv Fatura oluşturup e-posta üzerinden müşteriye iletme
  • Mali mühür ile onaylanmış e-Arşiv raporları oluşturma
  • Ticaret sistemlerine entegre olabilen sistem sayesinde hızlı bir şekilde e-Arşiv hazırlama
  • Toplu bir şekilde e-Arşiv Fatura yükleyebilme
  • QNB eFinans üzerinden gönderilen e-Arşiv Faturalarını detaylı bir şekilde görüntüleme ve raporlama
  • e-Arşiv’in yanı sıra e-Fatura ve e-Defter gibi işlemlere de aynı uygulama üzerinden ulaşabilme

Tüm bu avantajlardan yararlanmak için QNB eFinans e-Arşiv Fatura hizmetine başvurun, QNB eFinans’ın güçlü altyapısı ile tüm elektronik belge ihtiyaçlarınızı tek noktadan karşılayın.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!