QNB eFinans'tan Duyurular

e-Defter Firma Ayarları

09 Nis 2019, Salı

Firma Ayarları

e-Defter ürününü kullanacak firmaların öncelikle bu ekrandan; “Hesap Dönemi”, “e-Defter Uygulamasına İlk Geçiş Tarihi”, “Firma Kuruluş Tarihi” alanlarındaki gerekli bilgileri girerek, “Firma Ayarları”, “Sözleşme Ayarları” ve varsa “Şube Ayarları” butonlarına tıklayarak bilgilerini tamamlamaları ve “Kaydet” butonuna tıklamaları gerekmektedir.

“Firma Ayarları” butonuna tıklanır. Bu ekranda e-Defter ürününü kullanan firmaya ait adres ve iletişim bilgileri eksiksiz olarak tanımlanır. “İşletme Faaliyet Konusu” alanına “NACE” kodu yazılır. “Kaydet” butonuna tıklanır.

Sözleşme Ayarları

e-Defter ürününü kullanan firmanın bir ya da birden fazla müşaviri varsa SM (Serbest Muhasebeci) ve / veya SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir), YMM(Yeminli Mali Müşavir) sözleşme(ler)i seçilerek gerekli bilgiler doldurulur. Bu bilgiler defter oluşturulurken kullanılmaktadır.

SM/SMMM bir işletme için defter tutuyorsa, bu alana SM/SMMM’ye ait Unvan ve Adı-Soyadı bilgileri girilir. Eğer defterler işletme bünyesinde tutuluyorsa, bu alana işletmenin muhasebe bölüm yetkilisinin unvanı ve Adı-Soyadı bilgileri girilir. SM/SMMM ile yapılan sözleşmeye ait Sözleşme açıklaması, Sözleşme çeşidi, Sözleşme tarihi ve numarası bu alana yazılacaktır. Eğer defterler işletme bünyesinde tutuluyorsa bu alana tire (-) işareti yazılacaktır. İşletmenin Yeminli Mali Müşavirle Tam Tasdik sözleşmesi yapması durumunda, defterini tutan SM/SMMM bilgisinin yanında Yeminli Mali Müşavir ile yapılan sözleşmeye ait Sözleşme açıklaması, Sözleşme çeşidi, Sözleşme tarihi ve numarası da bu alana yazılacaktır.

Şube Ayarları

e-Defter ürününe özgü firmanın şube bilgileri tanımlamalarının yapıldığı ekrandır. “Şube Kodu” ve “Şube Adı” alanları girilerek “Kaydet” butonuna basılır, böylece yeni şube bilgisi eklenmiş olur. Oluşturulmuş olan şube bilgileri de “Şube Listesi” alanında listelenebilir. (Örn: Şube Kodu 0001 Şube Adı: İzmir)
Hesap dönemi içinde şubeli yapıdan şubesiz yapıya geçiş yapılamaz. Şubeye ait defter varken şube silinemez.


Genel Test

İlk defa QNB eFinans Portal’a defter verilerinizi yüklemeden önce Firma Ayarlarınızın ve mali mühür kurulumunuzun tam ve eksiksiz yapıldığımdan emin olmak, dolayısı ile sorunsuz bir e-Defter yükleme deneyimi yaşayabilmek için “Genel Test” ekranını kullanabilirsiniz.


Aşağıdaki adımları izleyiniz:


  • Test Ön Bilgi butonuna tıklayın. Böylece Firma / Şirket ve Muhasebeci bilgilerinizde eksik bilgi olup olmadığını test etmiş olacaksınız.
  • Test imza butonuna tıklayarak mali mühür yazılımınızın bilgisayarınızda hazır olup olmadığını, imza testi yaparak görebilirsiniz.
  • Test veri kontrol butonuna tıklayarak sistemin defterlerinizi kontrol aşamasına hazır olup olmadığını test edebilirsiniz.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!