Seminer ve Etkinlikler

E-Fatura Finansmana Erişimi Kolaylaştıracak

16 Oca

Adana Ticaret Odası ve QNB eFinans işbirliğiyle düzenlenen seminerde, e-Fatura ve e-Defter uygulamaları anlatıldı:
E-Fatura Finansmana Erişimi Kolaylaştıracak
Adana Ticaret Odası ve QNB eFinans işbirliğiyle düzenlenen seminerde, teknolojinin ilerlemesi ve ticaretin teknolojiye uyumu sonucu ticari hayatın önemli birer parçası durumuna gelmesi beklenen e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına ilişkin bilgi verildi.
Toplantının açılışında konuşan ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halis Bayrak, ülkemiz firmalarının büyük bölümüne elektronik fatura ve elektronik defter uygulamasına girme zorunluluğu getirildiğinden, iş dünyasının yapılan bu düzenlemelere hazırlanması ve değişimi yakından takip etmesi gerektiğini söyledi.
Konuşmanın ardından Finansbank Nakit Yönetimi, Dış Ticaret ve Yatırım Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan da, “Bizce mümkün” yaklaşımı ile çözümler sunan QNB Finansbank’ın iştiraki olarak kurulan QNB eFinans’ın, başta e-Fatura ve e-Defter geçişi olmak üzere ticari hayattaki değişimde müşterilerini destekleyerek, yeni dünya ticaretine en hızlı şekilde adapte olmalarını hedeflediğini vurguladı. Tüm elektronik ticari uygulamalar için servis sağlayıcılığı, bankacılık ve finans çözümleri sunan QNB eFinans’ın, 1 Ocak 2014’te e-Fatura’nın ve 1 Eylül 2014’te de e-Defter’in zorunlu hale geleceği süreçte, ortaklarının bilgi birikimi ve tecrübesi ile hazırlanan paket çözümleriyle müşterilerin yanında olmayı hedeflediğini anlatan Saruhan Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:
“e-Fatura alanında tek iştirak kurarak ilerleyen tek banka olan Finansbank, QNB eFinans iştiraki ile e-Fatura ve e-Defter geçiş sürecinde yüksek teknolojiyle birlikte bankacılık alanındaki birikimini de ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, e-Fatura mükellefi olan ve girmek isteyen tüm şirketlere hizmet vermeye hazırız. Yeni dünya ticaretinin tamamen elektronik uygulamalar üzerinden yürüyeceğini öngörüyoruz ve e-Fatura’yı bu yeni dünyanın temel taşı olarak düşünüyoruz. Gelecek dönemde Türkiye’de elektronik uygulamaların başlangıç noktası sayılabilecek; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bazı sektörler için zorunlu hale getirdiği uygulama ile e-Fatura’nın, tahsilat ve ödeme döngüsü içindeki yerinin giderek artacağına ve mali mührün de etkisiyle kredi süreçleri içinde de daha fazla yer alacağına inanıyoruz. QNB eFinans olarak, kısa zaman içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın getireceği yeni uygulamalar kapsamında, e-Arşiv, e-Çek, e-İrsaliye ve benzeri hizmetlerini de portföyümüze katmak üzere çalışıyoruz. Bu sektörde 2014 yılı sonuna kadar minimum yüzde 20 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz.”
Avrupa Birliği’nde bu yıl piyasalardaki toplam e-Fatura hacminin yüzde 33’e ulaşmasının beklendiğini, bu oranın dünya genelinde ise yüzde 5 civarında olduğunu kaydeden Saruhan Doğan, Türkiye’de ise e-Fatura hacminin henüz binde 5’in altında seyrettiğini bildirdi. Mükellefler açısından üç konunun önemli olduğunu kaydeden Saruhan Doğan, “Bunlardan ilki, teknolojinin pürüzsüz çalışıyor olması. İkincisi güvenilirlik ve e-Faturanın saklanması, üçüncüsü ise fiyatlandırmadır. Biz bu üç konuda da iddialıyız.” dedi.
Toplantıda, QNB eFinans Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez tarafından yapılan sunumla katılımcılara konuyla ilgili kapsamlı bilgilendirmede bulunuldu.
Yoğun ilgi gören toplantıda, katılımcıların e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına ilişkin soruları da yanıtlandı.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!