Yazı ve Makaleler

e-Fatura Uygulamasına Geçiş için 5 Önemli Neden

25 Şub 2022, Cuma

Teknolojinin her geçen gün geliştiği dünyamızda, dijital ekonomiye geçiş de hız kazanıyor. Dijitalleşme ile birlikte işletmelerin içerisinde bulundukları neredeyse tüm süreçler de elektronik ortamlarda yeniden hayat buluyor. Bu dijital trend sadece işletmeler için değil, regülatörlerin yasa ve vergi prosedürlerinin de dönüşmesini sağlıyor. Sonuç olarak Türkiye’deki farklı ölçekteki tüm işletmeler optimizasyon, otomasyon ve süreç yönetimi alanlarında bir dijital dönüşüm süreci yaşanıyor.

Türkiye’nin dijital dönüşüm kapsamındaki uygulamaların başında yer alan e-Fatura, regülasyon uyumluluğunu kolaylaştırmak ve sahteciliği daha hızlı ve etkili bir şekilde takip edebilmek için dijital araçları kullanması vizyonu üzerinde yükseliyor. e-Fatura, aynı zamanda Türkiye’deki işletmelerin küresel iş yapma yarışında yeni zirvelere ulaşmasına yardımcı olarak uzun vadede büyümeye katkılar sağlaması bekleniyor.

Türkiye’de e-Fatura Sürecine Geçiş
Türkiye'de 2010 yılında elektronik faturanın kağıt faturaya yasal olarak eşdeğerlik kazandığı Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) onaylanmasıyla başlayan e-Fatura süreci, kademeli olarak işletmeler için zorunluluk haline getiriliyor. 2014 yılında elektronik faturanın yasallaşması kapsamının genişlemesi ile işletmeler, yıllık cirolarına ve faaliyet alanındaki sektörlerine bağlı olarak tüm faturalarını elektronik olarak düzenleme zorunluluğu kapsamına alınıyor.

GİB'in 2022’de yayımladığı yeni tebliğe göre, 2020 ve 2021 yılı brüt satış hasılatı 4 milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin e-fatura sistemine geçiş yapmaları gerekiyor. Aynı tebliğde e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce aynı gün içinde vergiden muaf olanlara düzenlenen toplam fatura tutarı 5 bin TL’ye indirildi. Bu tutar vergi mükellefi olanlar için ise GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Her yıl güncellenen bu sınır, 2022 yılında 2000 TL olarak uygulanıyor.

e-Fatura Nedir?
İşletmelerin operasyonlarını daha verimli ve etkin bir şekilde yönetmesine destek olan e-Fatura sürecinin sağladığı büyüme avantajlarına göz atmadan önce e-Fatura nedir kısaca tanımlayalım. Elektronik fatura (e-Fatura), GİB tarafından yayımlanan mevzuata uygun standart ve formatlar kullanılarak elektronik şekilde düzenlenen, iletilen, alınan, işlenen, saklanan ve ibraz edilen bir fatura türüdür. e-Fatura’nın düzenlemeden arşivlemeye ve ibraza kadar tüm aşamaları dijitaldir. e-Fatura yönetimi, sadece faturaların elektronik olarak üretilmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işletmenizin büyümesi için artık bir seçim değil zorunluluk olarak karşımıza çıkan dijitalleşme sürecine katılımınızı da sağlar.

İşletmelerin Büyüme Sürecinde e-Fatura Faydaları Nelerdir?
e-Fatura yönetimi ile dijital dünyaya çok daha kolay entegre olabilir, işletmenizin kendi içerisinde, müşteriler, iş ortakları, regülatörler ile muhasebe, finans süreçlerinde otomasyonu sağlayabilirsiniz. e-Fatura sayesinde açık bankacılık, dijital bankacılık, ERP yazılımları, e-ticaret kanalları gibi online işlemlerin sunduğu tüm olanaklardan faydalanabilirsiniz.

e-Fatura uygulaması, faturalandırmanın bugünü ve geleceğidir. e-Fatura’nın PDF'leri veya geleneksel kağıt faturaları dijital ortamda göndermekten daha iyi olmasının birçok nedeni vardır. Farklı sektör ve ölçekteki işletmenizin büyüme ve gelişimine olan e-Fatura faydaları şunlardır:

Zaman ve Maliyet Tasarrufu
e-Fatura uygulamalarının en önemli avantajlarından biri fatura yönetimi giderlerinde tasarruf sağlamasıdır. Kağıt veya posta ücreti ödemeye gerek kalmadığı için baskı, yazdırma, imzalama, kaşeleme, postalama ve arşivleme gibi maliyetler önemli ölçüde azalır. Proses otomasyonunun bir sonucu olarak operasyon süreleri oldukça kısadır. Şablon kullanmak ve PDF'leri e-postayla göndermek yerine e-Fatura uygulamalarının otomasyonu sayesinde kargoda geçen zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Nakit Akışı
e-Fatura, daha hızlı alınır ve doğrudan müşterileri ve regülatör tarafından tutulan kayıtlarına anlık olarak düşer. Böylece, satışlarınız veya hizmetleriniz sonrasında tahsilat sürecinizi çok daha hızlı başlatabilir, e-Faturalarınız üzerinden nakit akışınızı daha kolay yönetebilirsiniz. Ayrıca e-Faturalarınız üzerinden sağlanan finansman kaynaklarına ve borçlanma imkanlarına erişim fırsatları ile işletmelerinizin nakit akışına katkıda bulunabilirsiniz.

Verimlilik ve Etkinlik Artışı
e-Fatura yönetimi kapsamında hazırlanan faturalarda manuel olarak yapılan işlemlerden farklı olarak faturalandırma sürecindeki tüm hatalar ayıklanır. Otomatik etiketleme ve sınıflandırma sayesinde, birden fazla alanı birleştirerek belgeler hızla düzenlenir ve diğer belgelerle çoklu bağlantılar oluşturulur. Entegre e-Fatura yönetimi sistemleri, işletmeleri potansiyel büyümeye hazırlar ve değişen ticari işlem ihtiyaçlarını karşılamak için gereken uygun altyapıyla donatır. Daha fazla fatura almaya başladığınızda fatura hacmindeki artış, yazılım otomasyonu yardımıyla kolayca kontrol edilebilir. Böylece, ödemeleriniz zamanında teslim edilir ve nakit akışınız sabit kalır.

Küresel Yasal Düzenleme ve Vergi Uyumu
Dijital dönüşüm kapsamında Türkiye’deki vergi ve yasal düzenlemelerin yanı sıra küresel çapta da uygulamalar sürekli olarak güncellenmektedir. Özellikle küresel çapta iş yapan işletmeler için ilgili vergi yükümlülüklerini anlamak ve muhasebe sistemlerinin bu düzenlemelere hazır olmasını sağlamak önemlidir. Karmaşık küresel uyumluluk ihtiyaçlarının üstesinden gelecek şekilde donatılmış bir e-Fatura sistemini benimsemek, işletmeleri basitleştirilmiş ve merkezileştirilmiş bir muhasebe sürecine hazırlar. Ayrıca, elektronik olarak işlenen her fatura, denetim döneminde ibraz edilmek üzere hazır olarak otomatik bir şekilde sisteminizde saklanır.

Yüksek Düzeyde Kontrol ve İçgörü
e-Fatura uygulamaları çerçevesinde tüm belgeler, herhangi bir cihazdan veya yerden erişilebilen tek bir platforma kaydedilir. Otomatikleştirilmiş raporlar ve analizler, faturalandırmanıza ilişkin genel bir bakış elde etmenize yardımcı olur. Böylece, mali durum ve nakit akışı hakkında gerçek zamanlı bilgiler elde edilebilir. e-Fatura’ların 10 yıl kadar saklanma zorunluluğu kapsamında dilediğiniz an belgelerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca, mükellefler, beyannamelerde rapor edilen verilere güven duyarlar. Bu nedenle, e-Fatura gelişen güven ortamıyla Türk ticaret ekosisteminin büyümesine ve dolayısıyla işletmenizin piyasadaki payının artmasına yardımcı olur.

Daha Güçlü Bir Kurumsal İmaj
Dünyayı yaşanabilir bir yere dönüştürmek, işletmenizin daha iyi bir faaliyet alanına sahip olması için gerçekleştirmeniz gereken sosyal sorumluluktur. Ortalama bir ofis çalışanının yılda 10.000 adet kağıt tükettiği düşünüldüğünde e-Fatura uygulamalarının işletmenizin karbon ayak izinin azalmasına ve sürdürülebilirliğe katkı sağladığı önemli bir avantajdır. e-Fatura ile normalde manuel olarak işlenmesi gereken kağıt, sistem üzerinden elektronik olarak aktarılır ve fatura sürecindeki kağıt önemli ölçüde kesilir. Herkes için daha yaşanabilir ve yeşil bir dünya yaratan işletmeniz, müşterilerin ve diğer paydaşların gözünde de değer kazanır.

Dijital dönüşüm kapsamındaki yeni düzenlemelerin işletmelerin büyüme ve gelişiminde önemli bir etkisi olduğunun farkında olan QNB eFinans tarafından sunulan e-Fatura çözümü, dijitalleşen muhasebe ve finans dünyasına adım atmanıza yardımcı olur. QNB eFinans e-Fatura çözümleri, işletme ölçeğinizden bağımsız olarak etkin, kolay ve ekonomik fatura yönetimini mümkün kılarak tedarikten ödemeye tüm süreç boyunca verimlilik sağlar. Siz de e-Fatura sistemine geçmek veya sisteminizi daha verimli çözümlerle güncellemek için hemen şimdi QNB eFinans e-Fatura ayrıcalıklarından yararlanmaya başlayabilirsiniz!

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!