Yazı ve Makaleler

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

24 Mar 2022, Perşembe

Elektronik faturalar e-Fatura ve e-Arşiv Fatura şeklinde ikiye ayrılır. İlk bakışta ikisi benzer görünseler de e-Fatura ve e-Arşiv Fatura arasında büyük farklar bulunur. Örneğin e-Arşiv Fatura, alıcılarına SMS’le, e-posta yoluyla veya kağıt çıktı olarak gönderilebilirken, e-Fatura yalnızca elektronik olarak gönderilir. Aynı zamanda muhatapları, gönderildikleri ortam, Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanmaları ve iletilme zamanları, cevaplanmaları da dahil olmak üzere iki faturalama şeklinin birbirinden ayrıldığı birçok nokta vardır. Bu yazıda bu noktaları birlikte inceleyeceğiz.

e-Fatura Nedir?
e-Fatura; fatura gönderme, alma, saklama işlemlerinin elektronik olarak işlenmesini sağlayan bir sistemdir. e-Faturalar entegratör firmaların sistemleri ya da GİB ortamında oluşturularak mali mühürle imzalanır gönderilir ve alınır. Eğer muhasebe programınızla otomatik çalışmak istiyorsanız muhasebe programı entegrasyonu yapmanız gerekmektedir. e-Fatura sisteminde yalnızca sistemdeki kullanıcılara fatura gönderimi gerçekleştirilir. Yani fatura gönderilen kişinin e-Fatura mükellefi olması gerekir. Kayıtlı kullanıcılara, aynı e-Fatura sistemindeki diğer kullanıcılar tarafından gönderilen e-Faturanın çıktısının alınmasına gerek bulunmaz. Bu nedenle yalnızca elektronik ortam üzerinden gönderilir.

e-Fatura, standart bir formatta hazırlanır. Faturalar, e-Fatura şeklinde gönderilirken GİB’e de iletilir. e-Fatura; anonim, limited, gerçek şirket ve şahıs şirketi statüsüne sahip tüm firmalar tarafından kullanılabilir. Birçok maliyeti ortadan kaldıran e-Fatura, hem hız hem de tasarruf sağlar. Güvenilir bir şekilde saklanan e-Faturalara istediğiniz zaman istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura Nedir?
Bir diğer faturalama sistemi olan e-Arşiv Fatura, GİB tarafından belirtilmiş olan standartlara uygun olarak alıcısı e-Faturada olmayan firmalara ya da son kullanıcılara düzenlenen fatura şeklidir. e-Arşiv Faturalar kolayca muhafaza edilebilir ve gerek duyulduğunda tekrar ibraz edilebilir.

e-Arşiv Fatura kağıt ortamda oluşturulan faturanın SMS ,e-posta yoluyla veya kağıt çıktı olarak alıcılara ulaştırılmasıdır. e-Arşiv Faturalar, Gelir İdaresi Başkanlığına özel entegratörler aracılığıyla gün sonunda Gelir İdaresi Başkanlığına rapor şeklinde gönderir.

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Arasındaki Farklar Nelerdir?
e-Fatura ve e-Arşiv Fatura arasında pek çok fark bulunur.

Bu farklardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:
1. Bu iki faturalama şekli arasındaki en temel fark gönderim şekilleridir. e-Fatura yalnızca karşılıklı olarak sisteme dahil edilen kullanıcılara gönderilebilir. e-Arşiv Fatura ise alıcılara SMS yoluyla, e-posta olarak veya kağıt çıktı şeklinde ulaştırılabilir.
2. e-Fatura gönderilirken GİB’e eş zamanlı olarak bilgilendirme yapılır. e-Arşiv Fatura ise günlük raporlarla Gelir İdaresi Başkanlığına iletilir.
3. e-Fatura’da gelen ya da gönderilen ticari faturaya sistem üzerinden ret verilebilmesi operasyonel kolaylık sağlar.
4. e-Fatura yalnızca kayıtlı e-Fatura kullanıcılarına düzenlenir, e-Arşiv Fatura ise e-Fatura sistemine dahil olmamış firma ve şahıslara kesilir.

2022 Temmuz ayı itibari ile 2021 yılında 4 milyon TL ve üzerinde cirosu olan firmaların e-Fatura sistemine geçmesi şartı getirilmiştir. Aynı zamanda e-Fatura sistemine zorunluluktan veya gönüllü olarak geçen firmaların e-Arşiv Fatura sistemine geçmeleri de gerekir. e-Arşiv Fatura ve e-Fatura sistemine geçişle birlikte kağıt fatura düzenleme zorluğu tamamıyla ortadan kaldırılır.

e-Arşiv Fatura Kesme ve e-Arşiv Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?
e-Arşiv Fatura işlemlerinizi GİB üzerinden yürütebilirsiniz. Aynı zamanda Entegrasyon ve Özel Entegrasyon da kullanabilirsiniz. Entegrasyon, fatura kesme işlemlerini kendi teknik altyapısı ile kesmek isteyenler için uygundur. Özel entegrasyonla ise firmanın ek bir altyapı yatırımına gerek yoktur. Paket hâlinde hazırlanmış e-Arşiv Fatura sistemine kolayca dahil olabilirler.

Özel entegratörlerle e-Fatura kesmenin önemli avantajları vardır. Bu avantajlar şunlardır:
* Özel entegratör sistemine kaydolan firmalar bulut altyapıdan faydalanarak her yerde ve her cihaz üzerinden erişim imkanına sahip olabilir.
* Bu sistem üzerinden istediğiniz zaman e-Arşiv Fatura düzenleyebilirsiniz.
* Fatura kabul ve fatura ret işlemleri özel entegratörler sayesinde tek sistem üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir.
* Özel entegratör altyapılarında faturalar 10 yıla kadar saklanabilir.
* Faturalar kolaylıkla takip edilebilir.
* e-Arşiv Faturaya özel entegratör sayesinde kaşe ve logo eklenebilir.
* Özel entegratör altyapılarında çalışan uzmanlar, teknik destek ihtiyaçlarınıza kolayca cevap verebilirler. Bu sayede sorunlarınıza hızlıca destek bulabilir; faturalama işlemlerinizi aksatmadan sürdürebilirsiniz.
* e-Arşiv Fatura sorgulama işlemi ise GİB sistemi tarafından kolayca gerçekleştirilebilir.

QNB eFinans’ın e-Arşiv Fatura ve e-Fatura sistemi sayesinde işlemlerinizi tek bir yerden yürütebilir, özel entegrasyon avantajından en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Faturalarınızı günün her anında paylaşabilmenize ve fatura arşivinize ulaşabilmenize imkân tanıyan QNB eFinans, e-Faturalarınızı mali mühürle imzalayarak gönderip alma işlemlerinizi gerçekleştirir. Böylece faturalama süreçlerindeki tüm zorluklar ortadan kaldırılır ve faturalama işlemleri daha kısa sürede gerçekleştirilir. Siz de faturalama işlemleriniz için QNB eFinans çözümüyle hemen tanışın!

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!