Yazı ve Makaleler

e-Fatura’ya Geçiş Rehberi

25 Haz 2021, Cuma

e-Fatura uygulamasının avantajları ve e-Fatura’ya geçiş yöntemleri

Günümüzde dijitalleşmenin artması ile e-Dönüşüm uygulamaları da giderek yaygınlaşmaya
başladı. Bu kapsamda birçok işlerini dijital ortamda yürüten işletmeler, e-Fatura uygulaması ile zamandan ve maliyetten tasarruf etmektedir. Peki, e-Fatura nedir? Nasıl geçiş yapılır?

e-Fatura Nedir?
Elektronik ortamda hazırlanan bir fatura türü olan e-Fatura, kağıt fatura ile aynı hukukiniteliğe sahiptir ve alıcısına elektronik ortamdan gönderilir. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından veri formatı ve standardı belirlenmiştir.

e-Faturanın Avantajları Nelerdir?
Birçok işletme e-Fatura’nın sağladığı avantajlardan dolayı bu sisteme geçiş yapmak istemektedir. e-Fatura’nın temel avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Operasyonel maliyetler:
* 1 faturanın kağıt/basım/gönderme/alma/ arşivleme gibi maliyetleri ortalama yaklaşık 200TL’ye gelmektedir.
* e-Fatura hem çevre dostu hem de tasarrufludur. Zarf, postalama, kağıt ve mürekkep gibi ekstra giderleri ortadan kaldırır.
* Elektronik ortamda tutulduğu için uzun süre saklanması kolaydır.
* Fatura alma/ gönderme/ basma/ depolama/ arşivleme vb. gereksinimlerden doğan fiziki yer ihtiyacına gerek kalmaz, yer kaybı önlenir.

Zaman maliyeti:
* İnternet bağlantısının olduğu her yerde fatura kesimi gerçekleştirilebilir, saniyeler içerisinde işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Finansal avantajlar:
* Faturaların kaybolmasının ve karışıklığının önüne geçer.
* Tahsilat süreci daha hızlıdır.

e-Fatura Uygulamasına Kimler Geçmek Zorundadır?
Dünya örneklerine bakıldığında e-Fatura uygulamasının 2 farklı pratiği bulunuyor, birincisi inovasyon, diğeri ise mükellefiyet. Türkiye’de uygulanan bu mükellefiyet ile 2018 ve 2019 yıllarında cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmalar 01.07.2020 tarihinde e-Fatura uygulamasına geçti. Dünyanın en büyük geçişlerinden biri oldu.
2020 ve müteakip hesap dönemlerinde koşulu sağlayan firmaların ise 01.07.2021 itibaren elektronik fatura sistemine geçmeleri gerek zorunlu kılındı. Ayrıca Vergi Usul Kanunu 509 numaralı tebliğde yapılan değişikliğe göre sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç ya da etken madde temin eden tüm mükellefler e-Fatura uygulamasına 01.07.2021 tarihi itibari ile geçmek zorunluluğu getirildi.
Anonim, limited, gerçek ve şahıs şirketleri statüsünde bulunan ve elektronik fatura kullanıcısı olmak isteyen herkes bu uygulamadan yararlanabilir. Bunun yanında tüm işletmeler hiçbir koşula bağlı olmadan, QNB eFinans ile e-Dönüşüm’e gönüllü olarak geçiş yapabilirler.

e-Fatura Sistemine Geçiş Nasıl Yapılır?
e-Fatura sistemine geçmek için aşağıdaki 3 farklı yöntemden birini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.


    1) Bakanlık tarafından sunulan ebelge.gib.gov.tr adresinden ücretsiz bir şekilde sisteme geçiş yapabilirler.

    2) Doğrudan Entegrasyon: Mükellefler, sahip oldukları Bilgi İşlem Sistemi altyapılarının
    yeterli olması durumunda elektronik fatura uygulamasını kendi bilgi sistemlerini doğrudan GİB sistemine entegre ederek geçiş yapabilirler.

    3) Özel Entegratör: Mükellefler GİB’den lisans almış özel entegratörlerden birini seçerek özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığı ile uygulamadan faydalanabilirler. Geçiş öncesinde tüzel mükelleflerin Mali Mühür gerekmektedir. Gerçek kişi mükellefler ise e-İmza veya Mali Mühür alabilmekteler. Tüzel kişiler Mali Mühür Sertifikası’nı Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin web sitesi üzerinden alabilirler. Bu başvurunun ve ödeme işlemlerinin tamamlanmasının ardından 1 hafta içerisinde sertifika alıcıya ulaşır ve GİB’den e-Fatura başvurusu yapılabilir.

QNB eFinans e-Fatura hizmeti ile zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayarak tüm elektronik faturalarınızı anında oluşturabilirsiniz. Ayrıca, GİB e-Fatura başvurusunuzu QNB eFinans aktivasyon ekranları aracılığı ile yapabilirsiniz.
e-Fatura ile dijital dönüşüme gönüllü adım atmak isteyen tüm işletmeler aynı hizmetlerden faydalanabilirler.

e-Fatura Takibi için En Kolay Yol: QNB eFinans
Bulut tabanlı “QNB eFinans Portal”imiz aracılığıyla tek bir platform üzerinden, tüm e-Fatura süreçlerinizi internet erişimizinin olduğu her yerden kolayca yönetebilirsiniz! İstediğiniz anda tüm faturalarınızın arşivine ulaşabilir, dilediğiniz e-posta adresine gönderebilme kolaylığına erişebilirsiniz. Ayrıca e-Fatura’larınızı QNB eFinans'ın güvencesi ile 10 yıl boyunca ücretsiz saklayabilirsiniz. 7/24 kesintisiz müşteri desteğimiz, whatsapp ve webchat dijital asistanımız ile tüm e-Dönüşüm süreçlerinizde yanınızdayız. Avantajlı QNB eFinans ürün ve hizmetlerinden yararlanmak için buraya tıklayın, sizi arayalım!

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!