e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi nedir?

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi, sigorta, emeklilik ve reasürans şirketlerinin sigorta ve emeklilik aracılarına ödedikleri komisyonların elektronik ortamda düzenlediği bir belge türüdür.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi Kullanıcıları

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi uygulaması isteğe bağlı bir uygulama olup, dileyen mükellefler başvuru yaparak söz konusu uygulamadan yararlanabilirler.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi Kullanımı

Kağıt ortamda düzenlediğiniz Sigorta Komisyon Gider belgesini QNB eFinans Portal üzerinde elektronik ortamda kesebilirsiniz.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi Sistemi

Kağıt ortamda düzenlenen Sigorta Komisyon Gider belgesinin elektronik ortamda düzenlenmesini, saklanmasını ve raporlanmasını sağlayan sistemdir.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi Raporu

QNB eFinans aracılığı ile e-Sigorta Komisyon Gider Belgesinin raporlaması, oluşturma tarihini izleyen günün ilk saatlerinde tetiklenir ve otomatik olarak sıraya alınarak, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerine raporlanır.

QNB eFinans e-Sigorta Komisyon Belgesinin Avantajları Nelerdir?

  • GİB Sistemine Anında Raporlama

    QNB eFinans sisteminde oluşturduğunuz e-Sigorta Komisyon Gider belgeleri, belge oluşturulmasını takip eden 24 saat içerisinde GİB'e raporlanır.

  • Hızlı Entegrasyon

    Şirketinizin kullandığı yazılıma hızlı bir şekilde entegre olarak pratik kullanım olanağı verir.

  • Gönderim Kolaylığı

    e-Sigorta Komisyon Gider Belgelerinizi kolay bir şekilde göndermeniz mümkündür. İster URL olarak paylaşabilir, isterseniz de SMS ya da e-posta yoluyla belgelerinizi iletebilirsiniz.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi Hakkında Sıkça Sorulanlar

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi yeni bir e-belge türü müdür?

Bu belge, kağıt olarak düzenlenen Sigorta Komisyon Gider Belgesi’nin elektronik olarak düzenlenmesini ifade eder, yani yeni bir belge değildir; kağıda basılı olan gider belgesi ile aynı niteliklere sahiptir. Her iki tür de hazırlandıktan sonra alıcıya iletilmek zorundadır. Yani bulundukları yer farklı olsa da içerik olarak farkları yoktur.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi uygulamasına katılmak isteyen şirketlerin yerine getirmesi gereken koşullar nelerdir?

- e-Fatura uygulamasına dahil olmak,

- e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi düzenleyebilmek ve iletebilmek için gerekli hazırlıkları tamamlamak,

- E-Sigorta Komisyon Gider Belgesi düzenleyebilmek için gerekli başvuruyu yapmak.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesini Kimler Düzenleyebilir?

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi uygulaması isteğe bağlı bir sistem olduğu için dileyen mükellefler başvuru yaparak bu sistemden faydalanabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı; sigorta, emeklilik ve reasürans şirketlerine, e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi uygulamasına geçme konusunda yetki vermiştir.

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesinde Zorunlu Olarak Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

e-Sigorta Komisyon Gider Belgesi`nde bulunması gereken bilgiler arasında; acente unvanı, adres, vergi dairesi ve numarası, tarih, dönem, açıklama, iptal komisyonu ve istihsal komisyon bilgileri yer alır. Elektronik ortamda düzenlenen bu belgede karekod ya da barkod bulunmalıdır. Bu sayede GİB sistemlerinden sorgulanabilir, doğrulanabilir ve görüntülenebilir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!