Yazı ve Makaleler

QNB eFinans ile e-Dönüşüm’ün Dünü Bugünü

04 Haz 2018, Pazartesi
e-Dönüşüm

397 sıra no’lu VUK genel tebliği ile hayatımıza giren ve yeni düzenlemelerle şimdiki haline kavuşan e-Dönüşüm sektöründe, 74.000’e ulaşan firma sayısıyla e-Fatura’nın çok özel bir yeri var.

Fatura’nın direkt olarak alıcının sistemine gönderilmesi ile takip kolaylığı; kâğıt, faturalama, iş gücü, arşivleme ve gönderim (kargo) maliyetlerinin düşmesi ve zamandan tasarruf edilebilmesine olanak sağlaması e-Fatura’yı oldukça değerli kılıyor.

Çevre Dostu Uygulamalar

Ortalama 5 gün süren kağıt fatura gönderim süreci, e-Fatura ile birlikte yaklaşık 22 sn’ye kadar iniyor. e-Fatura, aynı zamanda saklandığı ve iletildiği ortamın dijital olması ile binlerce ağacı kesilmekten kurtaran çevre dostu bir uygulama. Ayda ortalama 1.000 fatura kesen bir firma, yılda 1.200 ton karbon salınımını, 4.800 ağacın kesilmesini, 15.000 litre atık su ve 156.000 litre sıvı atık oluşumunu engelleyebiliyor.

Kimler e-Fatura Kullanmak Zorunda?

Peki kimler e-Fatura mükellefi? Hangi firmalar e-Fatura’ya geçmek zorunda? İlgili tebliğe göre; yıllık satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan, ciro kriterine bakılmaksızın; kolalı gazoz, tütün ürünleri ve alkollü içecek imal eden ve madeni yağ lisansı olan firmalar zorunlu e-Fatura mükellefleridir. QNB eFinans e-fatura avantajları ve elekronik faturalara dair tüm merak ettikleriniz için e-fatura ürün sayfamızı buradan inceleyebilirsiniz.

Ayrılmaz İkili: e-Fatura ve e-Defter

Tebliğ bu kapsamda olan firmalara aynı zamanda e-Defter kullanma zorunluluğu da getirmektedir. Yani e-Fatura’ya geçen firmalar aynı zamanda e-Defter’e de geçmek zorundadır. Noter tasdiki, arşivleme, kağıt çıktı alma gibi maliyetleri ortadan kaldıran ve 70.000 firma tarafından kullanılan e-Defter uygulaması ile defterlerinizi elektronik ortamda oluşturup, kolayca ibraz edebilirsiniz. e-Defter hakkında tüm merak ettiklerinize e-defter ürün sayfamızdan ulaşabilir, QNB eFinans’lı olduğunuz takdirde eğitim videoları ile sizlere sunduğumuz kolaylıklardan yararlanabilirsiniz.

e-Dönüşüm Ailesinin En Yeni Üyesi: e-İrsaliye

e-İrsaliye, 1 Ocak 2018 itibari ile hayatımıza girmiş durumda. e-İrsaliye uygulamasını kullanabilmek için mutlaka e-Fatura kullanıcısı olmak gerekiyor. Kullanımı ve uygulama mantığı e-Fatura’ya çok benzeyen e-İrsaliye sistemi, e-Fatura kullanan firmaların kolayca adapte olabileceği bir sistem. İrsaliye verisi, e-Fatura’da olduğu gibi direkt olarak alıcının sistemine gönderilip, istendiğinde cevaplanabilecek. e-İrsaliye uygulaması, ilk etapta sevk irsaliyeleri için uygulanacak. e-İrsaliye, kağıt (basılı) ortamdaki “sevk irsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahip. Uygulamada amaç, tıpkı e-Fatura’da olduğu gibi kağıt, iş gücü ve zamandan tasarruf sağlamak, denetim ve takibi kolaylaştırmak.
e-İrsaliye’nin malın fiili sevkinden önce sistemsel olarak düzenlenmesi ve GİB üzerinden alıcısına iletilmesi, malın sevki için yeterlidir. Sistemsel olarak “İrsaliye Yanıtı” belgesi ile kabul edilen / hatalı / eksik / fazla mal bildirimleri kolaylıkla ve hızlı yapılabilir. e-İrsaliye’ye dair sıkça sorulan sorulara buradan ulaşabilir, diğer sorularınız içinse bizimle linkten iletişime geçebilirsiniz

e-Arşiv Mükellefleri ve Son Dönem Yenilikler

Diğer bir e-Dönüşüm ürünü olan “e-Arşiv Fatura” pek çok firma tarafından arşivleme / depolama / saklama olarak algılanmaktadır. Adı itibarı ile e-Arşiv maalesef bu algıya yol açmaktadır. e-Arşiv Fatura, aslında son kullanıcıya gönderilen bir e-Fatura türüdür. QNB eFinans ile çalışan müşterilerimiz, banka güvencesinde bulunan sunucularda 10 yıl boyunca güvenli saklama hizmetinden faydalanabilmektedir.
e-Ticaret hacminin büyümesiyle birlikte e-Arşiv Fatura uygulaması da giderek yaygınlaşıyor. 5 milyon TL ve üzeri yıllık satış hasılatı olan ve internetten satış yapan firmalar e-Arşiv Fatura’ya geçmek zorunda. Halihazırda 12.000 firma e-Arşiv Fatura uygulamasını kullanıyor.
Alıcısına kağıt yerine e-Posta ya da SMS olarak gönderilen e-Arşiv Faturalar kağıt, kargolama, iş gücü ve arşivleme gibi maliyetlerde önemli tasarruf sağlıyor.
1 Ocak 2018 itibarı ile e-Arşiv Fatura kapsamında değerlendirilen e-Serbest Meslek Makbuzu ve e-Müstahsil Makbuzu dönemi başladı. e-Arşiv başvuru kılavuzunda yer alan bilgiye göre bu iki uygulama için e-Fatura’ya kayıtlı olma şartı bulunmuyor.
QNB eFinans e-arşiv ürünü hakkında daha detaylı bilgi edinmek ya da başvuruda bulunmak isterseniz e-arşiv sayfamıza da göz atmayı unutmayın.

QNB eFinans e-Dönüşüm Ürünleri Piyasadaki Sistemlerin %99’u ile Uyumlu

Sektördeki gelişmelerle hem firmalar, hem devlet, hem de özel entegratör tarafında uzun vadede katma değerli, esnek ve öngörülebilir bir yapı inşa edilmeye çalışılmaktadır. QNB eFinans olarak e-Dönüşüm sürecinizi kolaylaştırmak için her zaman yanınızdayız. QNB eFinans ürünleri ve hizmetleri ile ilgili her türlü talebiniz için bilgilerinizi bırakın biz sizi arayalım. Form sayfamıza bir tıkla kolayca ulaşabilirsiniz.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!