QNB eFinans'tan Duyurular

QNB eFinans Portal'a İlk Giriş

05 Kas 2019, Salı

QNB eFinans Portal’a ilk girişte portal yönlendirmeleri sırası ile aşağıdaki gibidir;

Müşteri Taahütnamesi

İlk giriş ekranında bulunan bilgilendirme metninde “Okudum anladım” kutusunu işaretleyerek ve “Kabul Et ve Devam Et” butonuna tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

Firma Bilgileri

Şirket ve adres bilgileriniz, oluşturacağınız tüm e-Belgelerinizde kullanılacaktır. Bilgilerinizi oluştururken doğru olduğundan emin olunuz. Firma VKN/TCKN bilgisi haricinde tüm adres ve iletişim bilgileri güncellenebilmektedir. Ticaret sicili bilgisi bu ekrandan girilir. Ekranı geçmek için “Kaydet ve Devam Et” butonuna tıklanır.

Firma Logo ve İmza Bilgileri

e-Defter hariç tüm diğer e-Belgelerde ürün ihtiyacına göre firma logosu ve şirket yetkilisine ait imza görselini yükleyebilirsiniz. Yüklemelerin ardından “Kaydet” butonuna tıklanır.

Logo ve imza görseli daha sonra Yönetim Menüsü > Şirket Tanımları > Varsayılan Şablona Logo-İmza Yükle butonu tıklanarak yüklenebilir.

e-Defter Firma Ayarları

e-Defter ürünü kullanılıyor ise ekran otomatik olarak “Firma Ayarları” ekranına devam etmektedir.

3 Firma ayarlarını daha sonra gerçekleştirmek için e-Defter Menüsü > Firma İşlemleri > Firma Ayarları adımından “Firma Ayarları” sayfasına erişebilirsiniz.

Firma Ayarları Nasıl Yapılmaktadır?

e-Defter ürününü kullanacak firmaların öncelikle bu ekrandan; “Hesap Dönemi”, “e-Defter Uygulamasına İlk Geçiş Tarihi”, “Firma Kuruluş Tarihi” alanlarındaki gerekli bilgileri girerek, “Firma Ayarları”, “Sözleşme Ayarları” ve varsa “Şube Ayarları” butonlarına tıklayarak bilgilerini tamamlamaları ve “Kaydet” butonuna tıklamaları gerekmektedir.

Firma Ayarları

“Firma Ayarları” butonuna tıklanır. Bu ekranda e-Defter ürününü kullanan firmaya ait adres ve iletişim bilgileri eksiksiz olarak tanımlanır. “İşletme Faaliyet Konusu” alanına “NACE” kodu yazılır. “Kaydet” butonuna tıklanır.

Sözleşme Ayarları

e-Defter ürününü kullanan firmanın bir ya da birden fazla müşaviri varsa SM (Serbest Muhasebeci) ve / veya SMMM (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir), YMM(Yeminli Mali Müşavir) sözleşme(ler)i seçilerek gerekli bilgiler doldurulur. Bu bilgiler defter oluşturulurken kullanılmaktadır. SM/SMMM bir işletme için defter tutuyorsa, bu alana SM/SMMM’ye ait Unvan ve Adı-Soyadı bilgileri girilir. Eğer defterler işletme bünyesinde tutuluyorsa, bu alana işletmenin muhasebe bölüm yetkilisinin unvanı ve Adı-Soyadı bilgileri girilir. SM/SMMM ile yapılan sözleşmeye ait Sözleşme açıklaması, Sözleşme çeşidi, Sözleşme tarihi ve numarası bu alana yazılacaktır. Eğer defterler işletme bünyesinde tutuluyorsa bu alana tire (-) işareti yazılacaktır. İşletmenin Yeminli Mali Müşavirle Tam Tasdik sözleşmesi yapması durumunda, defterini tutan SM/SMMM bilgisinin yanında Yeminli Mali Müşavir ile yapılan sözleşmeye ait Sözleşme açıklaması, Sözleşme çeşidi, Sözleşme tarihi ve numarası da bu alana yazılacaktır.

Şube Ayarları

e-Defter ürününe özgü firmanın şube bilgileri tanımlamalarının yapıldığı ekrandır. “Şube Kodu” ve “Şube Adı” alanları girilerek “Kaydet” butonuna basılır, böylece yeni şube bilgisi eklenmiş olur. Oluşturulmuş olan şube bilgileri de “Şube Listesi” alanında listelenebilir. (Örn: Şube Kodu 0001 Şube Adı: İzmir) Hesap dönemi içinde şubeli yapıdan şubesiz yapıya geçiş yapılamaz. Şubeye ait defter varken şube silinemez.

Hizmet Aktivasyonu

Devam eden ekranda “Hizmet Aktivasyonu” ekranı üst sekmede otomatik olarak gelir. Hizmet aktivasyonu sırasında firmanın mali mühür / e-İmzası gerekmektedir. Eğer ilk açılış ekranında Hizmet Aktivasyonu gerçekleştirilmeyecek ise daha sonra Yönetim menüsü > Hizmet Aktivasyonu adımından aktive edilecek ürünler için her zaman işlem gerçekleştirilebilir.[/b]


Aktivasyon İşlemleri için “Aktivasyon Kılavuzu”ndan destek alınabilir.

*** QNB eFinans Portal’a ilk girişte hangi ürün/ ürünler kullanılacak ise ekranlar otomatik olarak ilerlemekte, ürün bazlı bilgilendirme ve ayar yapılması sağlanmaktadır.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!