e-Arşiv Nedir?

Elektronik ortamda oluşturulan faturanın müşteriye e-Posta / SMS yolu ile gönderilmesi ya da kağıt belge olarak teslim edilmesidir.

e-Arşiv Mükellefleri

Zorunlu ya da gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına geçecek firmaların, en geç e-Fatura’ya geçiş tarihlerinde e-Arşiv’e de geçmeleri gerekmektedir.

e-Arşiv Gönderimi

Mağaza, şube ya da merkezde kesilen faturalar, QNB eFinans sistemi üzerinden müşteriye kağıt, sms ya da e-Posta yoluyla iletilir. Bir nüshası sistemde saklanır.

e-Arşiv Sistemi

Kağıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın, elektronik ortamda düzenlenmesi sürecini sağlayan sistemdir.

e-Arşiv Raporu

QNB eFinans aracılığı ile e-Arşiv fatura raporlaması, fatura oluşturma tarihini izleyen günün ilk saatlerinde tetiklenir ve otomatik olarak sıraya alınarak, Başkanlık sistemlerine raporlanır.

QNB eFinans e-Arşiv'in Avantajları Nelerdir?

Referanslar

Sıkça Sorulanlar

Kimler zorunlu e-Arşiv mükellefi olmak zorundadır?

Zorunlu ya da gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına geçecek firmaların, en geç e-Fatura’ya geçiş tarihlerinde e-Arşiv’e de geçmeleri gerekmektedir.

CİRO KRİTERİNE BAĞLI OLMADANGEÇİŞ TARİHİ
Aracı Hizmet Sağlayıcıları, İnternet Ortamında İlan Yayınlayanlar ile İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları2020 ve müteakip hesap dönemlerinden itibaren belirtilen işler ile iştigal etmek üzere işe başlayacak mükelleflerin işe başlama tarihinden itibaren 3 ay içinde

e-Arşiv mükellefi olmayanlar hangi şartlarda, nereden e-Arşiv fatura düzenleyecek?

e-Arşiv Fatura uygulaması, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olanlar için kesilen faturaların toplam meblağının 5 Bin TL ve üzeri olması durumunda geçerliydi. Vergi mükellefi olmayanlara kesilen faturalar için ise 30 Bin TL’yi geçmesi durumunda e-Arşiv Fatura uygulanması şartı bulunuyordu. Yeni teliğ ile, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara kesilen faturaların toplam tutarı 5 Bin TL’ye düşürülürken, vergi mükellefi olanlara kesilen faturalar için e-Arşiv Fatura düzenleme şartı GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Bu sınır her yıl güncellenmekle birlikte, 2022 yılı için 2000 TL’dir

e-Fatura kullanıcısı olmadan, e-Arşiv kullanıcısı olabilir miyim?

Hayır. e-Arşiv kullanıcısı olacak mükelleflerin daha önceden geçmedilerse öncelikle e-Fatura kullanıcısı olmaları gerekmektedir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!