Tax Free Nedir

Verginin, alıcıya iadesi usüllerinden "Yetki belgesine sahip mükellefler" tarafından düzenlenen Tax-Free faturaların elektronik ortamda oluşturulmasıdır.

Gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen KDV iade edilmektedir. Bu şekilde yurt dışında yaşayanların ülke içinde aldıkları hediyelik eşya ve sair malların vergiden arındırılması amaçlamaktadır. Yolcu beraberi eşya faturaları satılan malın cinsini, miktarını, fiyatını ve toplam tutarını belirten ve satıcı tarafından düzenlenerek Türkiye’de ikamet etmeyen yolcuya verilen belgeyi ifade eder. 

Bu kapsamda yolcu beraberi eşya ihracı / tax-free faturası düzenleyecek olan mükellefler; Düzenleyecekleri yolcu beraberi eşya ihracı faturalarında alıcı bilgilerine ilaveten Gümrük ve  Ticaret Bakanlığının bilgilerine de yer vereceklerdir. Düzenlenen faturalar onay için gümrük çıkış memurunun ekranına düşecektir. Onaylanan faturalar ile ilgili uygulama yanıtı vergi iade ödemesi için ilgili yetki belgeli aracı kurumların sistemine düşecektir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!