e-İrsaliye Nedir?

e-İrsaliye, irsaliye gönderme, alma, yanıtlama, saklama, görüntüleme işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan sistemdir.

e-İrsaliye Mükellefleri

e-Fatura uygulamasından yararlanma iznine sahip olan herkes e-İrsaliye mükellefi olabilir.

e-İrsaliye Gönderme Alma

Sistemde kayıtlı kullanıcılara e-İrsaliye gönderilebilir, kayıtlı kullanıcılardan e-İrsaliye alınabilir.

e-İrsaliye Arşivleme ve İbraz

Gönderilen ve alınan e-İrsaliyeler arşivlenir; istenildiğinde görüntülenebilir, yazdırılabilir ve ibraz edilebilir.

QNB eFinans e-İrsaliye Sistemi

QNB eFinans sisteminde e-İrsaliyeleriniz; oluşturulur, Mali Mühür ile imzalanır, gönderilir ve alınır. Muhasebe entegrasyonuyla muhasebe uygulamanıza aktarılır.

QNB eFinans e-İrsaliye’nin Avantajları Nelerdir?

 • Onay Mekanizması

  Şirket içinde irsaliyelerinizin dağılımına bağlı olarak belirleyeceğiniz kurallara göre, şirketinize gelen e-İrsaliyelerin otomatik olarak ilgili kullanıcılara dağılmasını sağlayabilirsiniz.

 • 10 Yıl Saklama

  Mükellefler, düzenledikleri ve aldıkları e-İrsaliyeleri, üzerindeki Mali Mühür veya elektronik imzayı da içerecek şekilde kanuni süreler dahilinde saklamakla yükümlüdür. Kullanıcılar QNB eFinans ile çalışarak, 10 yıl saklama hizmetinin rahatlığını yaşamaktadır.

 • Bulut

  İnterneti olan her yerden QNB eFinans Portal’a erişerek, bulut sistem ile çalışmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

 • Kullanıcı Rolleri Tanımlama

  İrsaliye Oluşturma/ İrsaliye Gönderme/ İrsaliye Arşivleme gibi roller tanımlayabilirsiniz. Böylece kullanıcılar sadece tanımlı oldukları role göre işlem yapabilirler.

 • e-Posta Bildirimleri

  Yeni e-İrsaliye geldiğinde, yanıt verilmeyen, alıcısına ulaşmayan e-İrsaliyeler olduğunda e-Posta bilgilendirmesi ayarlayarak takibinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 • Toplu İrsaliye Yazdırma, İndirme, Arşivleme

  Toplu irsaliye indirme, yazdırma, arşivleme yapabilir, zaman kazanabilirsiniz.

 • Banka Güvencesi

  İrsaliyelerinizi 10 yıl QNB Finansbank güvencesinde bulunan sunucularda saklama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 • Detaylı Raporlama

  Farklı rapor seçenekleriyle, e-İrsaliye detay bilgileri tek tuşla excel raporuna dönüştürülebilmektedir.

Sık Sorulanlar

e-İrsaliye kimler için zorunludur?

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan, 2018 ve izleyen yıllarda 25 Mio ve üzeri cirosu olan firmaların e-İrsaliye’ye geçme zorunluluğu bulunmaktadır. 2018 yılı ciro kriterini sağlayan firmaların 01.07.2020 tarihine kadar e-İrsaliye uygulamasına geçmeleri gerekmektedir. Ayrıca aşağıdaki tabloda belirtilen mükelleflerin ciro kriterinden bağımsız e-İrsaliye uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.

e-İrsaliye hangi irsaliye türünü/ türlerini kapsamaktadır?

Sevk irsaliyelerini kapsamaktadır. Düzenlenen e-İrsaliye belgesi, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt ortamdaki “sevk irsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

Malı sevk etmek için e-İrsaliye’yi ne zaman düzenlemeliyiz?

e-İrsaliyenin malın fiili sevkinden önce düzenlenmesi ve GİB sistemleri ile alıcısına başarılı bir şekilde iletilmesi malın fiili sevki için yeterli olacaktır.

Malın fiili sevki sırasında araçta e-İrsaliyenin kağıt çıktısını bulundurmak zorunlu mudur?

Malın fiili sevki sırasında araç içinde e-İrsaliyenin bir örnek kağıt çıktısının bulundurulması ya da elektronik olarak görüntülenmesinin sağlanması zorunlu olup, söz konusu kağıt çıktı üzerinde ıslak imza ya da kaşe bulunması zorunlu değildir. Söz konusu kağıt çıktının, alıcıya verilmesi zorunlu olmadığı gibi malların alıcıya tesliminden sonra muhafaza veya ibraz edilme zorunluluğu da bulunmamaktadır.

e-İrsaliye kayıtlı kullanıcısı olduktan sonra kağıt irsaliye düzenleyecek miyiz?

Hayır. 19.10.2019 tarihli VUK Genel Tebliği Sıra no 509’a göre e-İrsaliye kayıtlı kullanıcıları tüm sevk irsaliyelerini e-İrsaliye olarak düzenleyecektir. Alıcı e-İrsaliye kullanıcısı ise e-Faturada olduğu gibi e-İrsaliyeler de sistemsel olarak iletilecektir. Alıcının e-İrsaliye kullanıcısı olmadığı durumlarda, GİB tarafından sisteme tanımlı olmayan alıcıları temsil etmek üzere "sanal" bir kayıtlı kullanıcı tanımlanacaktır, buna göre e-İrsaliyeler alıcının talebi doğrultusunda elektronik yöntemler olan e-Posta, SMS ya da kağıt olarak iletilebilecektir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!