e-Döviz Alım Satım Belgesi Nedir?

Yetkili kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilen döviz alım ve satım işlemlerinde düzenlenen matbu Döviz Alım Belgesi ile Döviz Satım Belgesinin tamamen dijital olarak düzenlenmesidir.

e-Döviz Alım Satım Belgesi Kullanıcıları

1 Ocak 2022 itibariyle Türkiye’de faaliyette bulunan tüm bankalar, özel finans kurumları ve döviz büroları aracılığıyla gerçekleştirilen döviz alım-satım işlemlerinde e-Döviz alım/satım belgesi düzenlenmesi zorunludur.

e-Döviz Alım/Satım Sistemi

Kağıt ortamda düzenlenmek ve muhafaza zorunluluğu olan döviz alım-satım belgelerinin QNB eFinans aracılığı ile elektronik belge olarak düzenlenip, muhatabına talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilmesidir.

e-Döviz Alım/Satım Belgesi Oluşturma

Düzenlenen e-Döviz alım/satım belgeleri, QNB eFinans sistemi üzerinden oluşturulur ve Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilir. Bir nüshası müşteriye e-posta, SMS ya da kağıt çıktı olarak verilir.

e-Fatura Uygulaması Zorunluluğu

e-Döviz alım/satım belgesi düzenlenebilmesi için öncelikle e-Fatura uygulamasına dahil olunması gerekmektedir.

QNB eFinans’lı Olmanın Avantajları

  • Bulut

    İnterneti olan her yerden QNB eFinans Portal’a erişerek, bulut sistem ile çalışmanın ve saklama hizmetinin keyfini yaşayabilirsiniz.

  • Takip Kolaylığı

    e-Döviz Alım/Satım belgelerinizi toplu listeleme, indirme, yazdırma, arşivleme ile zaman kazanabilirsiniz.

Sıkça Sorulanlar

e-Döviz alım/satım uygulaması kimler için zorunludur?

Türkiye’de faaliyette bulunan tüm bankalar, özel finans kurumları ve döviz büroları aracılığıyla gerçekleştirilen döviz alım-satım işlemlerinde e-Döviz alım/satım belgesi düzenlenmesi zorunludur.

Her işlem için ayrı elektronik belge düzenlenmeli midir?

Evet. Her döviz alım- satım işlemi için ayrı e-Döviz alım/satım belgesi düzenlenmesi zorunludur.

e-Döviz alım/satım belgesi kullanmadan e-Fatura’ya geçmek zorunlu mudur?

Evet. e-Fatura zorunluluğu ile birlikte gelen e-Arşiv ve e-Defter ürünlerine de geçilmelidir. Detaylı bilgi için 0850 250 67 50 no’lu telefonumuzdan bizi 7/24 arayabilirsiniz.

e-Döviz alım/satım belgesi ne zaman düzenlenir?

1 Ocak 2022 itibariyle gerçekleştirilecek tüm döviz alış ve döviz satışlarında elektronik belge olarak düzenlenmelidir. Ancak uygulamaya başvurulan ayın sonuna kadar döviz alım - satım belgeleri kağıda basılı olarak düzenlemeye devam edebilir.

e-Döviz alım/satım belgesi GİB’e nasıl raporlanmaktadır?

e-Döviz alım/satım belgeleri sistem altyapısı gereği GİB’e raporlanması yerine QNB eFinans sistemleri aracılığı ile “3900892152” VKN’li “Gelir İdaresi Başkanlığı Sanal Alıcı”sına gönderilecektir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!