Sıfır Karbon

Günümüz dünyasında karbon ayak izi, birey ve kurumların sürdürdükleri faaliyetler ile atmosfere saldığı sera gazlarının karbondioksit eşleniği cinsinden tanımlanan ve iklim değişikliği ile mücadele kapsamında azaltılmasına dair çalışmalar yapılan önemli bir sorundur. Kurumsal karbon ayak izi ise ulaşım, ısınma, elektrik tüketimi gibi faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salınımlarının kurum düzeyinde belirlenip hesaplanmasını içerir. %100 QNB Finansbank iştiraki olan QNB eFinans olarak geride bıraktığımız karbon ayak izimizi yaşanılabilir bir dünya ve gelecek için yönetmenin, iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım olduğu bilinci ile hareket ediyor, yenilenebilir enerji dönüşümünü ürün ve hizmetlerimiz ile destekliyoruz.

Veri merkezlerinde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisi, müşterilerimizin çevrimiçi platformlarımızda sorunsuz bir deneyim yaşamasında önemli rol oynuyor. Fakat elektrik enerjisinin veri merkezlerimize ulaşması yolculuğu, ardında önemli miktarda karbon ayak izi bırakıyor.

Karbon nötr duruşumuzu 2022 yılı itibariyle, veri merkezlerimize sağlanan elektriğin iletimi esnasında (Kapsam 3**) açığa çıkan karbon ayak izini, 2021 yılında Avrupa’nın en çok karbon ticareti yapan şirketi olarak seçilmiş Climate Partner aracılığı ile Rüzgar Enerjisi projelerine gönüllü karbon kredisi yatırımı yaparak ileri taşıyoruz. QNB eFinans web sitelerimiz dahil olmak üzere QNB Finansbank, Enpara.com, Dijital Köprü, Neovade, Finans Yıldızı, QNBeyond ile Kurumsal ve Bireysel Online Bankacılık platformlarımızı iklim dostu hale getiriyoruz. Detaylarına aşağıdaki sertifikalarımızdan da ulaşabileceğiniz, çevre dostu rüzgar santrali projeleri sayesinde yılda yaklaşık 59.930 ton sera gazı emisyonunun azaltılmasına destek oluyoruz.
**Kapsam 3 emisyonları: Bir şirketin faaliyetlerinden (Kapsam 2'de belirtilenler hariç olmak üzere) dolaylı olarak kaynaklanan emisyonları içerir. Bu “yukarı” ve “aşağı” yönde tüm işlem emisyonlarını kapsar.

QNB eFinans, Dijital Köprü, Neovade, Tüzel Mobil, Tüzel İnternet Şube ve Finans Yıldızı platformlarımızın sertifikasını görmek için tıklayınız.

Enpara.com Bireysel İnternet Şube, Mobil Şube, Websitesi ve Şirketim İnternet Şube ve Mobil Şube platformlarımızın karbon nötr sertifikasını görmek için tıklayınız.

QNB Finansbank Bireysel İnternet ve Mobil Şube platformlarının sertifikasını görmek için tıklayınız.

QNB Finansbank Miles&Smiles Websitesi, CardFinans Websitesi, QNBeyond Websitesi ve QNB Finansbank Websitesi platformlarımızın sertifikasını görmek için tıklayınız.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!