e-Defter Nedir?

Muhasebe Defter kayıtlarının elektronik ortamda hazırlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilmesini sağlayan sistemdir.

e-Defter Mükellefleri

2014 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan, ciro kriterine bakılmaksızın; kolalı gazoz, tütün ürünleri ve alkollü içecek imal eden ve madeni yağ lisansı olan firmalar.

e-Defter Oluşturma ve Saklama

Mevcut defter datanız ile QNB eFinans Portal üzerinden kolayca e-Defter ve beratlarınızı oluşturarak GİB’e gönderebilir ve 10 yıl boyunca saklama hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

e-Defter İbrazı

e-Defter datanızı gerektiğinde veya talep edildiğinde anında ibraz edebilirsiniz.

e-Defter Yönetimi

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uyumlu yazılım olarak onay almış QNB eFinans ERP Bağımsız e-Defter uygulamasını, özel entegrasyon yöntemi ile QNB eFinans Portal üzerinden sunucu ve işletim maliyetlerini düşünmeden kullanabilir ya da entegrasyon yöntemi ile kendi sunucularınız üzerinden e-Defter Uygulamasını kurarak doğrudan bakım ve güncelleme desteği alabilirsiniz.

QNB eFinans e-Defter'in Avantajları Nelerdir?

Referanslar

Sıkça Sorulanlar

e-Defter kapsamında tutulacak defterler hangileridir?

1 Sıra Numaralı Elektronik Defter Genel Tebliği ile standartları yayımlanan yevmiye defteri ve defteri kebir elektronik ortamda oluşturulacaktır.

Kimler zorunlu e-Defter mükellefi olmak zorundadır?

2014 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'dan lisans alan, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli III sayılı listedeki malları imal, inşa ve ithal eden mükelleflere elektronik defter tutma ve e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu getirilmiştir.

e-Fatura kullanıcısı olmadan, e-Defter kullanıcısı olabilir miyim?

Evet. 1 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliğinde yapılan değişiklik ile e-Defter uygulamasının ön koşullarından olan e-Fatura kullanıcısı olma zorunluluğu kaldırılmıştır. Yani e-Fatura kayıtlı kullanıcısı olmadan e-Defter uygulamasından gönüllü olarak yararlanılabilir.

Hem kâğıt hem de elektronik defter tutmak mümkün müdür?

Hayır. 1 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliğine göre defterlerini elektronik defter biçiminde tutmaya başlayanlar, söz konusu defterlerini kâğıt ortamında tutamazlar.

Platform bağımsız uyumlu yazılım programı nedir?

e-Defter uygulaması kapsamında, mükelleflerin elektronik defter ve beratlarını oluşturmada kullanacakları yazılımlara “uyumlu yazılım” denilmektedir. Başkanlığın sitesinde uyumlu yazılımların listesi yayımlanmaktadır. Ayrıca bazı firmalar, programlarına platform bağımsız özelliği katarak, kendi yazılımlarını muhasebe programlarından bağımsız hale getirmiştir. Bu şekilde, müşterileri hangi muhasebe programını kullanırsa kullansın, veri aktarımında müşterisine uygun bir yol belirleyerek elektronik defter ve berat üretebilmektedir. QNB eFinans, platform bağımsız uyumlu yazılım olarak müşterilerine hizmet vermektedir.

Ürünlerimiz hakkında bilgi almak
için tıklayın, Sizi Arayalım!